Формирање здравих навика код деце основни је задатак и приоритетни садржај рада у спровођењу превентивне здравствене заштите у дечијем вртићу.
Приоритетни задатци програма превентивне здравствене заштите су:
1.Планирање и програмирање превентивне здравствене заштите;
2.Стварање оптималних услова за правилан психофизички развој,очување и унапређење здравља деце;
3.Сарадња са друштвеном средином( стручним службама Дома ЗЗЈЗ Зајечар и санитарном инспекцијом);
5.Сарадња са породицом;
6.Здравствено васпитни рад;
7..Вођење здравствене документације.
Програм превентивне здравствене заштите има за циљ формирање здравог, задовољног и безбрижног детета. Превентивна здравствена заштита реализује се различитим активностима у складу са потребама детета. Кроз свакодневни рад предузимају се мере у циљу очувања здравља и спречавања настанка и ширења болести.
*Да би се створили оптимални услови за правилан психофизички развој, очување и унапређење здравља деце: систематски пратимо параметре раста и развоја(тм,тв), личну и општу хигијену детета, свакодневно се прати здравствено стање деце. (ујутру при пријему деце И у току дана)
Периодично се спроводе стоматолошки систематски прегледи у оквиру сарадње са стоматолошком службом Дома здравља.
Уколико се при пријему примети да дете није здраво, неће се примити у колектив и саветоваће се родитељу да га одведе изабраном лекару. Када се током боравка детета у колективу примети или утврди да је дете болесно, родитељ се обавештава и саветује да се дете одведе код изабраног педијатра. После завршеног лечења пријем детета у групу се врши на основу лекарске потврде од изабраног педијатра.
Сваки изостанак детета због болести, родитељ је дужан да пријави васпитачу или медицинској сестри васпитачу, као и да донесе потврду да дете може да се врати у колектив.
Током боравка деце у колективу свакодневно се обавља дневна тријажа у циљу увида у здравствено стање деце, епидемиолошког стања ради спречавања настанка и ширења заразних болести.
Такође је од изузетне је важности да родитељи знају да је вртић установа где бораве здрава деца. Ризик је доводити болесно дете због њега самог али и због друге деце. Након сваког одсуствовања из вртића (5 радних дана), неопхопдно је да родитељ донесе потврду од надлежног педијатра, да је дете здраво И спремно за вртић.
Терапију за лечење акутних стања (антибиотици,лекови за кашаљ,кортикостероиди...) није дозвољено примењивати у ПУ. Лечење детета треба да се заврши код куће, а после излечења и уз лекарску потврду може бити враћено у групу.
Здравствено васпитни рад се обавља кроз разне активности у вртићу (правилна исхрана, правилно прање руку, физичка активност…)
Вођењем здравствене документације добијамо податке о одсуствовању деце по узрасним групама, о учесталости инфективних болести код деце , евидентирају се здравствени проблеми деце-алергије, нетолеранција на храну, хроничне незаразне болести, евидентирају се промене здравственог стања деце и повреде у току боравка у колективу. На основу тога се планирају и спроводе мере за спречавање настанка и ширења болести.
Свакодневно се контролишу хигијенско епидемиолошки услови у објектима. Континуирано се спроводи инструктивни, здравствено превентивни рад са мед.сестрама васпитачима, техничким и кухињским особљем. Планирају се и реализују обавезни санитарни прегледи у сарадњи са Градским заводом за јавно здравље Зајечар, такође се у ванредним здравствено епидемиолошким ситуацијама се спроводе противепидемијске мере сарадњи са референтним здравственим установама. Планирају се и спроводе мере дезинфекције, дезинсекције и дератизације. Све ове мере се спроводе у циљу обезбеђивања оптималних санитарно хигијенских услова за боравак деце у колективу.